Program 4 Pory Przedszkolaka

Do programu 4 Pory Roku Przedszkolaka szkoła zgłosiła się w styczniu 2009 r. Program będzie realizowała klasa Przygotowania Przedszkolnego pod kierunkiem p.Marzeny Draganik.

Pierwszym etapem projektu jest przygotowanie zbioru scenariuszy lekcyjnych pod tytułem "Cztery pory roku przedszkolaka". Zbiór został podzielony na cztery części odpowiadające poszczególnym porom roku. Każda część zawiera trzy tematyczne rozdziały dotyczące wybranych zagadnień przyrodniczych.

Program rozpoczął się od szkolenia nauczycielki 25 lutego 2009 r. w siedzibie Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu.

Szkoła dzięki udziałowi w programie uzyskała bezpłatny Pakiet edukacyjny:

Pakiet edukacyjny "Cztery pory roku przedszkolaka" obejmuje:

1. 12 scenariuszy zajęć.
  2. Karty rysunków i ilustracji roślin, grzybów i zwierząt.
  3. Płytę CD "Pejzaże dźwiękowe czterech pór roku".
  4. Kalendarz rytmów natury (fenologiczny).

Od marca p. Marzena Draganik z klasą 0 zrealizwowała tematy dotyczące części Zima i Wiosna z programu Cztery pory roku przedszkolaka. Dzieci chętnie uczestniczyły w tych zajęciach. Bardzo interesowały ich zwyczaje zimowe zwierząt, aktywnie uczestniczyły w dokarmianiu ptaków, przez co poznawały ich nazwy, wygląd i jaki jest ich ulubiony pokarm. Dzieci wzbogacały swoje słownictwo o nowe pojęcia np. lizawka, paśnik, podsyp. Część zajęć odbywała się w terenie, przez co dzieci spędzały czas na świeży powietrzu również zimą.

Na zajęciach części wiosennej dzieci wspólnie szukały odpowiedzi na pytanie "Gdzie mieszkają zwierzęta?, Co to są gniazda, żeremia, nory?. Poznawały również chronione gatunki roślin, kwiatów wiosennych, cykl rozwojowy żaby trawnej.

Dzieci angażowały się do czynnej ochrony przyrody, były ciekawe otaczającego świata oraz aktywnie obserwowały przyrodę. Wzbogaceniem zajęć przykuwającym uwagę dzieci były opowiadania czytane przez lektora i głosy ilustrujące daną porę roku odtwarzane z płyty CD  oraz ilustracje roślin i zwierząt.

Wiecej o programie na stronie: http://www.przedszkola.eco.pl

Strona ekologiczna dla dzieci z grami dydaktycznymi: http://dzieci.mos.gov.pl