foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Świećmy czynów tarczą własną, czystym sercem, pracą wiarą

plenfrdesksluk

Losowe Zdjęcie

dsc00173.jpg

Kto nas odwiedza:

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

OGŁOSZENIA DLA RODZICÓW

 

Bezpieczne ferie -poradnik bezpiecznego wypoczynku

 Zagrożenia związane z e-papierosami – MEN i GIS ostrzegają!

OTWARCIE BAJKOWEGO PRZEDSZKOLA

Informacje o przedszkolu na Facebooku pod linkiem KLIKNIJ

DRODZY RODZICE PRZYSZŁYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Już za dwa tygodnie Państwa dzieci rozpoczną swoją wielką przygodę w nowym

Bajkowym Oddziale Przedszkolnym w Babicach.

Bardzo zależy nam na dobrym samopoczuciu maluchów w przedszkolu jak i na zapewnieniu Państwu, jako rodzicom, poczucia bezpieczeństwa i spokoju o dzieci. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami pedagoga szkolnego, które mają na celu pomóc w tym, żeby adaptacja dzieci przebiegła sprawnie i bezstresowo zarówno dla rodziców  jak i podopiecznych.

Pierwsze Dni w Przedszkolu

To Państwo jako rodzice odgrywają największą rolę w przygotowywaniu dziecka do pójścia do przedszkola. Podpowiadamy, w jaki sposób „oswoić” pociechę z przedszkolem.

 

Każdemu z rodziców zależy, by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Kiedy pozytywnie nastawimy dziecko do nowego etapu w życiu, sami będziemy mieli lepsze samopoczucie, obserwując jak bardzo cieszy się ono na myśl o nowym dniu w przedszkolu, spotkaniu z rówieśnikami i nauczycielami. Dzięki temu nauczymy malucha również samodzielności i damy mu możliwość szerszego poznania świat, niż sami bylibyśmy w stanie zapewnić. A to przecież takie ważne.

W jaki sposób przygotować swoją pociechę do rozłąki, wymagań i zasad panujących w przedszkolu?

Kompletujcie podczas zakupów wspólnie z dzieckiem wyprawkę przyszłego przedszkolaka. Jeśli dziecko samo wybierze kapcie, piżamkę do spania, kredki, farbki czy też woreczek na strój do gimnastyczny, wtedy przychodząc do przedszkola we wrześniu będzie miało coś swojego, co do niego należało wcześniej i będzie mu łatwiej, choć to tylko przedmioty.

Pozwalajcie dziecku oglądać wszystko, co wspólnie kupiliście, tyle razy, ile zechce. Oglądanie można zamienić w zabawę; można opowiadać dziecku, do czego te przedmioty będą mu służyły, jakie cudowne rzeczy można za ich pomocą zrobić i czego one nauczą.

Przeczytajcie dziecku książeczkę o przedszkolu. Wspaniali specjaliści, pedagodzy, psycholodzy i terapeuci napisali książki o przedszkolu w sposób doskonale przystosowany do sposobu przyswajania przez dziecko wiedzy o świecie. Jeśli poczytacie maluchowi takie publikacje, odkryjecie przed nim „nieznany świat”, sprawicie, że przestanie się go bać i wzbudzicie ciekawość, która sprawi, że pójdzie do przedszkola z przyjemnością. Do takich pozycji książkowych należą m.in: O przedszkolu Czesława Kulisiewicza, Witajcie w przedszkolu! Poradnik przedszkolaka. Mój pierwszy dzień w przedszkolu Magdaleny Chrzanowskiej.

Rozmawiajcie z dzieckiem, jak to było, gdy sami byliście przedszkolakami. Przedstawcie przedszkole jako miejsce przyjazne, pełne zabawy i ludzi, którzy są przyjaźni. Mówcie o tym, jak wspaniale wspominacie czas spędzony w przedszkolu. Jeśli dziecko ma świadomość, że rodzice lubili przedszkole, nie będzie się go obawiało, a wasza postawa wzmocni jego przekonanie, że każdy chce być przedszkolakiem.

Przygotujcie z dzieckiem piosenkę lub wierszyk o przedszkolu. Poczuje się ono pewniej, gdy dowie się od was, że w przedszkolu nauczy się ich o wiele więcej. Wytłumaczcie, że zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne, bo pozwala lepiej zrozumieć otaczający świat i ludzi, a panie w przedszkolu potrafią zrobić to doskonale.

Zaproponujcie dziecku, by pobawiło się z Wami w przedszkole. Zorganizujcie dziecku w domu dzień podobny do tego, jak wygląda w przedszkolu. Pobawcie się z nim, zorganizujcie mini zajęcia dydaktyczne, poćwiczcie czynności samoobsługowe, połóżcie się na godzinkę po obiedzie, tak jak to jest w czasie poobiedniej drzemki, obejrzyjcie z dzieckiem bajkę, zjedzcie podwieczorek. Jeśli zapoznacie malucha z nowym rytmem dnia, łatwiej mu będzie przystosować się do nowych reguł.

Pozwólcie wybrać dziecku zabawkę, która razem z nim pójdzie do przedszkola. Niech ma towarzysza, któremu może opowiedzieć o swoich smutkach lub radościach. Da mu to poczucie bezpieczeństwa, będzie kojarzyło się z domem i ułatwi oczekiwanie na rodziców.

Każde dziecko jest inne. Ma swoją osobowość, charakter, upodobania, zainteresowania i lęki. Nie ukrywajmy więc przez nauczycielem i personelem przedszkola żadnych istotnych informacji o dziecku. Nauczyciele w przedszkolu to osoby wykształcone, kompetentne i doświadczone w swoim zawodzie – naprawdę zrozumieją wiele, a często nawet pomogą.

 

Kilka istotnych informacji, które warto przekazać nauczycielowi w przedszkolu:

 

Czy dziecko lubi się bawić z rówieśnikami lub rodzeństwem i jakie zabawy najczęściej je interesują?

Czy dziecko jest otwarte na nowe wrażenia i ludzi? Jak to okazuje?

Czego dziecko się boi?

Jaki rodzaj zabawek dziecko preferuje i czym bawi się najczęściej?

Jakie sytuacje powodują u dziecka płacz lub zdenerwowanie?

Czego dziecko nie lubi jeść, a co lubi najbardziej?

Jakie czynności samoobsługowe dziecko wykonuje samodzielnie, a przy których potrzebuje pomocy?

Co najlepiej dziecko uspokaja?

Jakie są mocne strony dziecka (rysowanie, lepienie z plasteliny, uczenie się wierszy, śpiewanie, aktywność fizyczna, aktywność słowna itp.)?

Jakich czynności dziecko nie lubi wykonywać?

Jak można zmotywować dziecko do podjęcia nowych działań?

Jakie były dotychczasowe reakcje dziecka na rówieśników?

W jaki sposób dziecko okazuje zdenerwowanie i smutek?

Jak zminimalizować negatywne skutki adaptacji dziecka do przedszkola?

Jak rozstać się z maluchem w ciągu pierwszych kilku dni, które nie są łatwe zarówno dla malucha a często też są bardzo stresujące dla rodzica?

Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi.

Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.

Kontroluj, co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po powrocie do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres.

Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, którą dziecko zna.

Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice ją kończą. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!

Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że maluch płacze. Takie zachowania są u dziecka rozpoczynającego funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym zupełnie normalne! Jednak kiedy zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania swej pociechy w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.

Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.

Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje z kolei brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne. 

Mamy nadzieję, że zebraliśmy wszystkie najważniejsze rady  w powyższym tekście  i że pomogą one w adaptacji maluchów w nowo powstałym Bajkowym Oddziale Przedszkolnym w Babicach.

 

Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Babicach informuje, że sprawozdania  finansowe za 2018 rok opublikowane zostały w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Krzywczy

 

 
 
 Od małego uczymy dobrego – Sportowo się rozwijam ekonomię społeczną znam REALIZACJA PROGRAMU

ZAŁOŻENIA PROJEKTU PT. SZKOŁA MARZEŃ

Plan obchodów 100 lecia Niepodległości

Egzamin ósmoklasisty. Chociaż do egzaminu klasy ósmej pozostał rok, już dziś warto zapoznać się z jego założeniami i arkuszami egzaminacyjnymi.

HISTORIA SZTANDARU

Podsumowanie programu Mądra Szkoła Czyta Dzieciom

Co rodzic powinien wiedzieć o reformie oświaty

List Minister Edukacji Narodowej - Cyberbezpieczeństwo w szkołach

 List Rzecznika Praw Dziecka o zagrożeniach płynących z internetu

 Strony pomocne w kontroli rodzicielskiej

 

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.