2012/2013

 Witamy na stronie Szkoły Podstawowej w Babicach 

 
 
 
 
AKTUALNOŚCI SZKOLNE
 

Wakacyjne gwiazdy telewizyjne.

28 czerwca - koniec roku szkolnego 2012/2013.

21 czerwca 2013 r. odbyły się w naszej szkole zawody lekkoatletyczne w ramach Ogólnopolskiej E - Spartakiady realizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Sportu. Stratowało w niej 26 uczniów z klas IV – VI w czterech dyscyplinach: bieg na 60 m, bieg na 600 m dziewczyny, 1000 m chłopcy, skok w dal. Wyniki zostały wpisane na elektroniczną platformę programu i w ten sposób została ustalona ogólnopolska klasyfikacja w poszczególnych dyscyplinach. Bardzo duży sukces odniósł Karol Staszkiewicz, który w skoku w dal uzyskał bardzo dobry rezultat 4,74 m uzyskując V miejsce w Polsce i jednocześnie pobił swój rekord szkoły. XIX miejsce w skoku w dal uzyskała Patrycja Krawczyk. Ogólnie nasi uczniowie 22 razy mieścili się w pierwszej 50 w danej dyscyplinie, która była edytowana na stronie Programu. Wyniki szkolne i ogólnopolskie w zakładce Narodowy Program Rozwoju Szkoły. Zawody zorganizował i przeprowadził Piotr Haszczyn. Wyniki - kliknij

Zredagował: P. Haszczyn

 

13 czerwca dzieci z oddziału 6-latków uczestniczyły w letnim pikniku. Atrakcji było wiele: kiełbaski z grilla, pyszne deserki i napoje, zabawy w piaskownicy, huśtawki, domek na drzewie i inne. Czas szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. Wychowawca i dzieci gorąco dziękują Państwu Agnieszce i Bartłomiejowi Rubinom za zorganizowanie i miłe przyjęcie.

W dniu 12 czerwca 2013 r. uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią p. Urszulą Broszko wybrali się na wycieczkę do Bolestraszyc. Tam również odbywał się konkurs „Strach tradycyjny”. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tym konkursie. Po zwiedzeniu arboretum klasa trzecia pojechała do mini zoo w Buszkowiczkach.  

 Dawid i Kacper Krawczyk

 

10 VI w naszej szkole odbyło się Gminne Międzyszkolne Dyktando z Języka Polskiego, w którym brało udział 14 uczniów z klas IV – VI ze szkół z Bachowa, Krzywczy, Reczpola, Ruszlczyc oraz Babic. Jury w składzie p. Marta Kaszycka, Alicja Atak, Małgorzata Tenus, Barbara Haszczyn, Anna Majda po sprawdzeni prac uczniów przyznała następujące miejsca:

I miejsce Patrycja Krawczyk SP Babice [Na zdjęciu poniżej]

II miejsce – Paulina Martyn SP Bachów, Maciej Nessel SP Krzywcza, Eryk Czajkowski Sp Krzywcza

III miejsce Karolina Wróbel SP Reczpol, Ewelina Iwanicka SP Krzywcza, Miłosz Opałka SP Ruszelczyce

IV miejsce Izabela Pawłowska, Arek Pawłowski SP Reczpol, Kamila Lach SP Babice

V miejsce – Ewelina Pękalska, Patrycja Głowacz, Kinga Tymczyk SP Ruszelczyce, Natalia Amarowicz SP Reczpol.

Uczniowie otrzymali na pamiątkę tej intelektualnej potyczki dyplomu i nagrody rzeczowe. Organizatorkami konkursy były Anna Majda i Barbara Haszczyn.

Zredagowała: B. Haszczyn

7 VI 2013 r. odbyły się w naszej szkoły rozgrywki sportowe z okazji Dnia Dziecka. Odział przedszkolny 5 latków zmierzył się w wyścigach rzędów z oddziałem 5 latków. Po emocjonującej walce padł remis. Następnie chętni najmłodsi uczniowie brali udział w wyścigach na torze przeszkód. Klasy I – III biegali na boisku na dostosowanych do wieku dystansach. Odbył się również mecz piłki nożnej pomiędzy klasami II, III, a klasą IV. Uczniowie starsi brali udział w turnieju mini piłki siatkowej dziewczęta, i mini piłki nożnej chłopcy. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez panią dyrektor Urszulę Broszko. Rozgrywki sportowe przygotował i prowadził P. Haszczyn. Sprawdź Wyniki

Uroczysta akademia i poczęstunek dla wszystkich mam uczniów ze Szkoły Podstawowej im. J.Słowackiego w Babicach odbył się 27 maja 2013r.  w Świetlicy Wiejskiej w Babicach. Wiązankę wierszy, scenkę teatralną, piosenki i tańce przygotowali  uczniowie z klas IV – VI oraz klasy „0”. Akademię uświetnił chór „Pelikano” pod kierunkiem p. Alicji Król, wykonując następujące pieśni: „ Dziś rodzinne mamy święto”, „Twoje święto dziś, mamo”, „Słowa dla naszej mamy”, Moja droga, mamo”. Zespół fletów prostych „ Perełki” zagrał dwie pieśni: „ Rysuję krzyż”, „W zielonym gaiczku”. Poleczkę w kolorowych, krakowskich strojach odtańczyły uczennice z klas IV-VI. Piosenki o mamie w połączeniu z ruchem odśpiewały i odtańczyły dzieci z klasy „0”. Opiekunką i prowadzącą wszystkie zespoły w naszej szkole jest p. Alicja Król. Całość spotkania koordynowały B. Haszczyn, która czuwała nad scenariuszem, recytacjami i częścią teatralną, oraz M. Jasińska, odpowiedzialna za część związaną z poczęstunkiem. Podziękowania należą  się także kierowniczce świetlicy p. Marzenie Seńczyszyn, za udostępnienie sali na próbę, akademię oraz za wszelką dodatkową, bezinteresowną pomoc. Zaproszone mamy licznie skorzystały z okazji do obejrzenia występów w wykonaniu swoich pociech, spotkania z nauczycielami przy kawie i ciasteczku. Wręczone zostały upominki wykonane własnoręcznie przez uczniów w czasie dodatkowych zajęć w szkole. Razem z uczniami w świetlicy tego dnia było około 170 osób. Tegoroczny Dzień Matki zapisze się na długo w pamięci mamuś naszych uczniów.

Zredagowała B. Haszczyn

 

23 maja 2013 r. uczniowie klasy V zdawali egzamin praktyczny na Kartę Rowerową, który przeprowadził Piotr Haszczyn we współpracy z p. Barbarą Chomką.  8 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu zdali go pozytywnie i otrzymają w najbliższym czasie uprawnienia do kierowania rowerem.

 Zredagował. P. Haszczyn


7 maja 2013 r. odbyła się akademia z okazji 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno - muzyczny przygotowała Pani Sabina Nowosielecka z klasą V i chór szkolny Pelicano pod dyrekcją Pani Alicji Król, który wykonał pieśni związane tematycznie z rocznicą oraz patriotyczne. Zespół Fletów Prostych zagrał Odę do radości.

Zredagowała S. Nowosielecka

 

 

 

3maj 

24 kwietnia 2013 r. 36 uczniów z klas IV – VI wybrało się na wycieczkę dydaktyczną do Przemyśla. Pierwszym punktem programu było podziwianie panoramy Przemyśla z wieży katedralnej, a jej historię opowiedział uczniom sam główny kościelny archikatedry. Uczniowie również zwiedzili wnętrze przemyskiej katedry. Następnie dzieci udały się do Lecznicy Zwierząt Chronionych p. Fedaczyńskiego. Tam zostali zapoznani z metodami leczenia zwierząt od jego przybycia do lecznicy do pełnego wyzdrowienia. Obejrzeli również ptaki drapieżne z Orłem Bielikiem na czele. Z bliska zobaczyli bociany, pawie, lisa oraz bobra. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego, po którym oprowadzał siostra Floriana. W pięknej opowieści przedstawiał dzieciom najcenniejsze eksponaty i ich historię oraz świecznik z babickiego dworka. Wycieczkę zorganizowała p. Marta Jasińska, a opiekę nad uczniami sprawowali B. Haszczyn i P. Haszczyn.

Zredagował P.Haszczyn

 


18 kwietnia dzieci z oddziałów  5 - i 6 – latków uczestniczyły w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem wyjazdu był seans filmowy w kinie „Helios”, następnie odwiedziły Mc Donalda, aby się pożywić i nabrać sił do zabawy w Centrum Rozrywki dla Dzieci „Fantazja”. Dzieci po udanej zabawie pełne wrażeń powróciły do domów.

11 marca 2013 w Kańczudze odbyły się Rejonowe Zawody w Mini Piłce Sitkowej chłopców, w których nasza szkoła reprezentowała Powiat Przemyski. W turnieju brały udział szkoły SP 15 Przemyśl, SP 1 Lubaczów, SP Kańczuga, i SP Piwoda. Nasi chłopcy przegrali mecze w stosunku 2:0  i zajęli V miejsce. Wygrała Szkoła nr 15 z Przemyśla. Za udział w turnieju nasza szkoła otrzymała 13 punktów w klasyfikacji na Najbardziej Usportowione Szkoły w województwie. Uczniów do zawodów przygotował i prowadził na turnieju Piotr Haszczyn.

Zredagował P.Haszczyn

9 marca 2013 w Kańczudze odbyły się Rejonowe Zawody w Mini Piłce Sitkowej dziewcząt, w których nasza szkoła reprezentowała Powiat Przemyski. W turnieju brały udział szkoły SP 15 Przemyśl, SP 4 Jarosław , SP 2 Przeworsk i SP Basznia Dolna. Nasz dziewczyny przegrały mecze w stosunku 2:0 , a z SP 4 Jarosław w stosunku 2:1 i zajęły V miejsce. Wygrała Szkoła nr 15 z Przemyśla. Za udział w turnieju nasza szkoła otrzymała 13 punktów w klasyfikacji na Najbardziej Usportowione Szkoły w województwie. Uczniów do zawodów przygotował i prowadził na turnieju Piotr Haszczyn.

Zredagował P.Haszczyn

  

  

 

Alleluja! dziś śpiewajmy,


Bogu cześć i chwałę dajmy.


Bo zmartwychwstał nasz Zbawiciel,


tego świata Odkupiciel.


Zdrowia, radości, powodzenia,


to są najszczersze życzenia.

 

 

 

Świąteczny prezent 

 

 

 

 

W dniu 27 marca 2013 r odbył się w naszej szkole uroczysty apel wielkanocny. Klasa VI przedstawiła obrzędy i tradycje Świąt Wielkanocnych, a klasa II scenkę o jajku - jako symbolu początku i źródła życia. Chór Pelicano” i zespół fletów prostych Perełki”w swoich utworach przypomniał o najradośniejszych świętach. Były to: Rysuję krzyż, Alleluja – chwalmy Pana, Panie - przyjdź , Pisanki. Święta - biją dzwony, Wielkanoc. Podsumowując - Dyrektor Szkoły Pani Urszula Broszko podziękowała dzieciom i nauczycielkom Paniom Małgorzacie Pawłowskiej, Halinie Noworolskiej i Alicji Król za przygotowanie apelu. Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni wielkanocnej „Zwycięzca śmierci”.

Zredagowała: A.Król

 

25 marca 2013 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Krótką część artystyczną przedstawili uczniowie klasy V i VI, których przygotowywała p. S. Nowosielecka. Po akademii uczniowie otrzymali Akty Mianowania na Czytelnika oraz pamiątkowe książeczki zakupione z funduszy Spółdzielni Uczniowskiej "Miś". Następnie rozdane zostały nagrody i dyplomy za uczestnictwo w następujących konkursach szkolnych: "Mistrz Łamigłówki Matematycznej 2012/2013" i w konkursie czytelniczym dla klas I - III. W konkursie matematycznym, który trwał 9 tygodni wzięło udział 29 uczniów z klas IV - VI. Mistrzem Łamigłówki Matematycznej został K. Kaszycki (kl.VI), Wicemistrzem K. Lach (kl.VI), a trzecie miejsce zdobył K. Sosa (kl.VI). Uczniowie Ci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. W konkursie czytelniczym brało udział 14 uczniów. I miejsce zajęli: E. Bury (kl.II), A. Bentkowska (kl.II), A. Burchała (kl.III), S. Szpiech (kl.III), K.Bugiel (kl.III), K.Krawczyk (kl.III). Organizatorem tych konkursów oraz fundatorem nagród była p. S. Nowosielecka.

Zredagowała:S. Nowosielecka

22 marca 2013 r. Drużyna dziewcząt w składzie: Buś Angelika, Bugiel Olga, Hadam Gabriela, Lach Kamila, Łysik Arleta, Krawczyk Patrycja, Pusz Joanna, Grzegorzak Gabriela, Karpińska Wiktoria, została Mistrzynimi Powiatu Przemyskiego w Mini Piłce Siatkowej. Reprezentantki naszej szkoły wygrały ze szkołami z Buszkowiczek 2:0 i Kaszyc 2:1. II miejsce zajęła szkoła z Kaszyc, a III z Buszkowiczek. Zawody odbyły się w Orzechowcach. Uczniów przygotował i wyjechał na turniej Piotr Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

  

  

  

  

20 III 2013 r. rozstrzygnięto konkurs, który został ogłoszony w styczniu 2013 r. na najładniejszy portret Fryderyka Chopina z okazji 203 rocznicy jego urodzin. W konkursie brały udział klasy: IV, V, VI. Do finału zakwalifikowano 11  prac. W wyniku oddanych głosów przez uczniów i Dyrektor Szkoły Panią Urszulę Broszko najwięcej punktów otrzymały prace:

 

Mateusz  Rosiwal           -  59  pkt

 

Arleta Łysik                   - 58  pkt

 

Sebastian Król               -  55  pkt

 

Kamila Lach                  -  44  pkt

 

Ewelina Rosiwal            -  43 pkt.

 

Na szczególne wyróżnienie zasługują prace Konrada Kaszyckiego, Patrycji Krawczyk, Sebastiana Król i Arlety Łysik. Prace tych uczniów ozdobią pracownię muzyczną. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród dla wszystkich uczestników była naucz. Pani Alicja Król.

 

Zredagowała: A. Król

Z okazji corocznego Światowego Dnia Wody (22 marca), Arboretum w Bolestraszycach zorganizowało konkurs, którego tematem przewodnim była woda. W konkursie tym, z powodzeniem, wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Za pracę plastyczną nagrodę otrzymał Wiktor Kaszycki z kl.II, a wyróżnienie Aleksandra Benkowska również z kl.II. Za pokaz multimedialny wyróżnienie otrzymał Maksymilian Szpiech z kl.VI. Do konkursu uczniów przygotowały p. H. Noworolska i M. Jasińska.

 

Zredagowała: M. Jasińska

21 marca 2013 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR, w którym wzięło udział 12 uczniów. W kategorii "Maluch" wzięło udział dwóch uczniów z klasy IV R. Hadam i M. Rosiwal, w kategorii "Beniamin" troje uczniów z klasy V J. Dec, K. Szpiech i P. Pasternak oraz siedmioro uczniów z klasy VI SZ. Bandyk, O. Bugiel, A. Buś, K. Kaszycki, K. Lach, K. Staszkiewicz, M. Szpiech. Każdy uczestnik Konkursu otrzyma w prezencie "kangurową piętnastkę".Szkolnym Koordynatorem Konkursu była p. S. Nowosielecka.

Zredagowała: S. Nowosielecka

20 marca 2013 r. Drużyna chłopców w składzie: Bandyk Szymon, Bendkowski Tomasz, Buchowski Jakub, Król Sebastian, Kaszycki Konrad, Sosa Kacper, Staszkiewicz Karol, Szpiech Maksymilian została Mistrzami Powiatu Przemyskiego w Mini Piłce Siatkowej. Nasi zawodnicy wygrali ze szkołami z Torek, Nienadowej i Orzechowiec w stosunku setów 2:1 i przegrali z uczniami z Nizin 2:1. II miejsce zajęła szkoła z Nienadowej, a III z Torek. Zawody odbyły się w Medyce. Uczniów przygotował i wyjechał na turniej Piotr Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

 

18 marca 2013 r. dla uczniów klas IV, V, VI zostały zorganizowane warsztaty z wikliny papierowej, które prowadziła p. Krystyna Kopiec utalentowana artystka z Babic. Uczniowie mieli okazję nauczyć się, jak zrobić np. koszyk wielkanocny ze starych gazet, jednocześnie pożyteczna forma recyklingu. Warsztaty przygotowała p. Marta Jasińska.

 

Zredagowała: M. Jasińska


15 marca 2013 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z przyrody, które zostały przeprowadzone przez pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z siedzibą w Przemyślu. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy klasy IV i V oraz klasa VI druga grupa. Uczniowie z grupy pierwszej zagłębili się w problematykę znaczenia wody w życiu człowieka, którą przedstawiła pani Agnieszka Szybiak. Natomiast grupa druga wskazywała źródła zanieczyszcza wody przeprowadzając ciekawe doświadczenia oraz pracując metodami aktywnymi. Zajęcia prowadziła p. Katarzyna Łukasiewicz. Warsztaty zorganizowała M. Jasińska.

 

Zredagowała: M. Jasińska


7 marca 2013 r. w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Patrona Szkoły. Uroczystość składała się z uroczystej akademii, przedstawienia fragmentu „Balladyny” w wykonaniu kl. VI oraz Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poezji wieszcza. Akademię rozpoczęła prezentacja multimedialna o życiu i twórczości poety, przygotowana przez p. Annę Majdę. Następnie wszyscy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów „ Balladyny”, aktorsko odegranych przez uczniów klasy VI. Scenkę teatralną przygotowała p. A. Majda. Bezpośrednio po spektaklu rozpoczęły się zmagania recytatorskie pomiędzy uczniami trzech szkół z naszej gminy: SP Reczpol (I. Pawłowska „Do Matki”, Z. Janeczko „Smutno mi, Boże”, G. Tomaszewska „Rozłączenie”), SP Bachów ( K. Martyn „ Rozmowa z piramidami”, P. Martyn „Tak mi Boże dopomóż”), SP Babice ( M. Szpiech „Czy to pies...”, G. Hadam „Smutno mi, Boże”, K. Kaszycki „Dajcie mi tylko...”). W składzie jury pracowały panie: Małgorzat Tenus, Barbara Haszczyn. Przyznano następujące miejsca: I miejsce : I. Pawłowska, SP Reczpol; II miejsca : K. Martyn , SP Bachów, Z. Janeczko SP Reczpol, G. Tomaszewska SP Reczpol; III miejsce : K. Kaszycki , SP Babice; IV miejsce: P. Martyn, SP Bachów; V miejsce: G .Hadam, SP Babice; VI miejsce: M. Szpiech, SP Babice. Uczestnicy w trakcie obrad jury otrzymali poczęstunek (pączek i napój). Każdy otrzymał także nagrody książkowe i dyplomy. Organizatorem konkursu była p. B. Haszczyn. Wydatki związane z obchodami Dnia Patrona Szkoły sponsorowały p. B. Haszczyn, A. Majda.

 

Zredagowała B. Haszczyn

 

 

Dnia 5 marca 2013 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły. Nagrodą jest Przechodni Puchar Dyrektora Szkoły, który przez pozostałą część roku szkolnego zajmuje honorowe miejsce w zwycięskiej klasie. Udział w konkursie wzięły trzyosobowe delegacje z klas IV – VI. Zwyciężyła grupa z klasy IV, II miejsce zdobyła klasa VI, a III miejsce klasa V. Wręczenie Pucharu miało miejsce dnia 7 marca 2013 r. w czasie uroczystej akademii poświęconej życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. A. Majda, B. Haszczyn.

 

Zredagowała B. Haszczyn

 

W dniach 12 i 14 lutego 2013 r. podczas ferii zimowych w szkole odbyły się zajęcia dodatkowe: polonistyczne prowadzone przez p. A. Majdę, przyrodnicze prowadzone przez p. M. Jasińską oraz matematyczne prowadzone przez p. S Nowosielecką.

Zredagowała: S. Nowosielecka

W dniach 12 – 16 lutego dwóch uczniów naszej szkoły brało udział w obozie EuroWeek – Szkoła Liderów w Długopolu Dolnym koło Bystrzycy Kłodzkiej, który organizowało Europejskie Forum Młodzieży. Uczniowie spotkali się z innym dziećmi z kilku innych miast, a podczas zajęć poznawali kulturę i zwyczaje innych państw oraz uczyli się sztuki  współpracy z innymi. Uczniowie brali udział w szkoleniach  w zakresie: konferencja prasowa, leadership, poznaj Unię Europejską, praca i motywacja w grupie, młodzież w działaniu, prowadzenie negocjacji, prezentacji i autoprezentacji, debata oksfordzka, test M.Balbina, szok kulturowy.  Nie zabrakło zabaw i wycieczek, które organizowali wolontariusze EFM z kilku krajów: Rumunii,Łotwy,Turcji, Azarbejdżanu, Austrii,Indonezji. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim. Celem obozu edukacyjnego było dotarcie do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży, by rozwijać najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji i pracy w zespole. Wyjazd zorganizowała i brała udział w realizacji obozu Euro Week nauczycielka  B. Haszczyn.

Zredagowała: B. Haszczyn

12 II 2013 r. na sali gimnastycznej w Krzywczy odbył się Turniej Ferie Cup organizowany przez PKS Unum Babice. W kategorii Junior wystąpiło 8 zespołów, w tym uczniowie z naszej placówki pod nazwą SP Babice w składzie: Tomasz Bendkowski, Jakub Buchowski, Mateusz Rosiwal, Karol Staszkiewicz oraz gościnnie Miłosz Opałka z Ruszelczyc. Nasi uczniowie mimo, że rywalizowali z uczniami gimnazjum nawet z klas III zajęli IV miejsce. W poszczególnych meczach uzyskali następujące wyniki w grupie: SP Babice - Kelner 1:7, SP Babice – SP Reczpol 3:0, SP Babice – Badum tss 3:2. W meczu o III miejsce przegrali z zespołem Seven Teen 1:7. Uczniowie uczestniczyli w turnieju pod opieką P. Haszczyna. Relacja filmowa http://www.youtube.com/watch?v=FlVPQkDFdfk

 

{youtube}FlVPQkDFdfk{/youtube}

 

Zredagował P. Haszczyn


 

 

 

 

9 lutego 2013 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli ferie zimowe na sportowo. Udali się do Przemyśla na lodowisko, gdzie jedni uczyli się jeździć na łyżwach, a inni doskonalili tą umiejętność. Wyjazd zorganizował Piotr Haszczyn, który dziękuje p. Agnieszce Kwasiżur za pomoc w opiece nad dziećmi.

Zredagował P. Haszczyn

4 lutego 2013 r. na sali gimnastycznej Gimnazjum w Krzywczy odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęły uczennice SP Babice po wygranej 2:1 nad SP Reczpol. Wśród chłopców I miejsce zajęli uczniowie z SP Babice po wygranej 2:0 z SP Bachów i przegranej 1:2 z SP Reczpol. II miejsce zajęla SP w Reczpolu po przegranej z SP Bachów 1:2 i po wygranej z SP Babice 2:1, III miejsce zajęli chłopcy z SP Bachów. Uczniowie z pełnym zaangażowanie i w sportowej atmosferze przystąpili do turnieju, mecze były zacięte i na dobrym  sportowym poziomie. Zwody zorganizował i przeprowadził P. Haszczyn.

 

Zredagował P. Haszczyn

25 stycznia odbyła się w naszej szkole Zabawa Karnawałowa. Od godziny 11 do 14 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III, a następnie do godziny 17 klasy starsze. Samorząd Uczniowski zadbał o przygotowanie sali do tańców i muzykę oraz przygotował zabawy z nagrodami, które ufundował sklepik szkolny.

Zredagował: P. Haszczyn

Nasza szkoła przyłącza się do kampanii informacyjnej wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Dlatego przypominamy, że 17 czerwca 2013 r. na naszym terenie zostanie wyłączony sygnał analogowy i należy odpowiednio przygotować odbiorniki na nadawanie sygnału cyfrowego.

Więcej informacji na stronie:  http://rzeszow.uw.gov.pl/cyfryzacja.html

Zredagowała: A. Prokopska


 

W dniu 23-01-2013 na lekcjach (chóru 6 i 7 lekcja) uczniowie klas II, IV i VI naszej szkoły zaprezentowali piękne polskie kolędy w ramach spotkania „Pożegnanie z kolędą”. Dziewięciu uczniów wykonało solo kolędy. Poziom artystyczny był dobry. Za udział w kolędowaniu, uczniowie otrzymali nagrody niespodzianki oraz słodycze. W spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Pani Urszula Broszko, która podziękowała uczniom za podtrzymywanie tradycji kolędowania, oraz zachęcała do dalszej nauki śpiewu. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy zapalonych świecach i choince. O wystrój klasy i miłą kameralną atmosferę zadbali uczniowie klasy szóstej. Opiekę nad całością spotkania sprawowała naucz. Pani Alicja Król, która również była fundatorką nagród.

Opr. A. Król

 

W dniu 21-01-2013 o godz. 10ºº w świetlicy wiejskiej w  Babicach odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Na akademię przybyli dziadkowie i babcie. Rodzice dzieci z nauczania początkowego przygotowali przyjęcie dla gości. Były ciastka, kawa, herbata i owoce. W pierwszej części akademii wystąpiły dzieci. Występy były różnorodne i bardzo ciekawe: tańce, piosenki, pokaz mody i scenki betlejemskie. Akademię przygotowały naucz. z nauczania początkowego, Panie: Agata Pokropska - grupa pięciolatków, Marzena Draganik - grupa „O”, Barbara Chomka - I klasa, Halina Noworolska - II  klasa, Dyr. Urszula Broszko - III klasa. Oprawę muzyczną przygotowała naucz. Pani Alicja Król. W drugiej części akademii Pani Dyrektor Urszula Broszko złożyła życzenia babciom i dziadkom i odśpiewano uroczyste „ 100 lat”. Następnie babcie, dziadkowie i rodzice wspólnie kolędowali przy akompaniamencie akordeonowym Pani Alicji Król.

Zredagowała: A. Król

  
   
 
 
 
  


 

W dniach 4 i 10 stycznia w ramach zajęć sportowych odbył się Szkolny Turniej Mini Piłki Nożnej w piłce halowej. W turnieju brało udział 5 zespołów trzyosobowych, w tym jedna drużyna dziewcząt. Zwyciężył zespół Czerwonych Diabłów w składzie Jakub Buchowski, Sebastian Król i Kacper Sosa. Turniej zorganizował P. Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

8 stycznia 2013 r. na apelu szkolnym 10 uczniów – uczestników XX edycji ogólnopolskiego konkursu języka niemieckiego OXFORD.PLUS 2012.; odebrało nagrody i dyplomy z rąk B. Haszczyn, nauczyciela tego języka. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności ucz. Arlecie Łysik, która zdobyła najwięcej punktów. 
Zredagowała: B. Haszczyn
 

bugiel

 

Ze smutkiem informujemy, że w dniu  29 grudnia 2012r. o godzinie 4:00, w wieku 83 lat, po wieczną nagrodę do Pana odszedł

Ksiądz Kanonik Kazimierz Bugiel,

proboszcz Parafii Babice w latach 1991 - 2002. Od 1 września 1991 r. do 31 VIII 1997 r. katechizował uczniów Szkoły Podstawowej w Babicach. Był osobą, która poprzez różne inicjatywy wspierał grono nauczycielskie w wychowaniu młodzieży. Z wielkim uznaniem, szacunkiem i życzliwością odnosił się do nauczycieli. Był inicjatorem wspólnych wigilii grona pedagogicznego, które były organizowane do 2008 roku.

 

Pogrzeb odbył się 31 grudnia 2012 r. w Żarnowcu.

 

Ks. kanonik Kazimierz Bugiel urodził się 23.11.1929 r. w Żarnowcu, syn Wojciecha i Józefy Wróbel. Studia odbył w latach 1949-1954 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia przyjął 27.06.1954 r. w Przemyślu z rąk Ks. Bpa Franciszka Bardy.W latach 1954- 1982 pracował jako wikariusz w parafiach: Manasterz k. Kańczugi, Kamień, Nozdrzec, Szklary, Wola Zarczycka, Harta i Bolestraszyce. Następnie jako proboszcz w Brzyskiej w latach 1982 - 1989 r., proboszcz w Pisarowcach w latach: 1989 - 1991 i w Babicach w latach: 1991-2002. 21.08.2002 r. przeszedł na emeryturę, pomagając w parafii pw. św. Jana z Dukli w Przemyślu.

 

 

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

 

 

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,

Ciepła bijącego z betlejemskiej stajenki,

Światłości, która rozświetliła mroki tamtej Nocy,

Anielskiej radości z przyjścia Pana

Oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny Jezus

Na cały Nowy Rok 2013

 

Życzy Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Babicach

 

 

 

 GENEZA OBCHODZENIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 

W Ewangeliach nie występuje data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o narodzinach Jezusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) pisał on: Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Dzień 25 grudnia jako datę dzienną obchodzenia pamiątki Bożego Narodzenia podał też rzymski historyk Sekstus Juliusz Afrykański w swojej Chronographiai, w roku 221. W 274, w tym dniu cesarz Aurelian nakazał obchodzenie nowego święta, synkretycznego kultu Sol Invictus. W IV wieku, w okresie gdy chrześcijaństwo zyskało w Rzymie status religii państwowej i zaczęło zdobywać popularność, zamiast święta Sol Invictus Kościół przepisał obchodzenie w tym dniu święta Bożego Narodzenia. Pierwszą zachowaną wzmianką o publicznym celebrowaniu tego święta jest notatka w Chronografie z 354 r., znajdującym się w zbiorach Biblioteki Watykańskiej.
 Datę 25 grudnia, przyjętą za czas narodzin Jezusa, próbuje też wyjaśnić tzw. hipoteza obliczeniowa. Jej autorem jest L. Duchesne, który opierając się na tekstach Statuta antypapieża Hipolita Rzymskiego (ok. 170—235) i De Pascha computus z 243 r., w 1889 obliczył daty życia Jezusa. Według jego hipotezy, zakładającej idealne zsynchronizowanie czasu narodzin i śmierci ludzi doskonałych, Jezus narodził się 25 grudnia, a zmarł w dzień Paschy 25 marca (która jest zbieżna z biologiczną datą poczęcia). Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia z datą 25 marca (9 miesięcy wcześniej) wiąże wielu chrześcijańskich teologów. Zdanie takie zaprezentował np. kardynał Joseph Ratzinger w swojej książce Duch liturgii, w której zwrócił uwagę m.in. na fakt, iż w tradycji judaistycznej data 25 marca uznawana była za dzień stworzenia świata, w związku z czym chrześcijanie obchodzili ten dzień także jako wspomnienie poczęcia Jezusa (święto Zwiastowania) oraz jego męczeńskiej śmierci.

20 grudnia o godz. 10³° odbył się w naszej szkole uroczysty apel Bożonarodzeniowy. Klasa II przedstawiła jasełka przygotowane przez naucz. Panią Halinę Noworolską. Chór „Pelicano” wykonał wiązankę piosenek pod hasłem „Święta tuż, tuż” oraz trzy kolędy w układzie dwugłosowym. Zespół fletów prostych „Perełki” wprowadził nas w spaniały nastrój świąteczny, wykonując kilka kolęd. Oprawę muzyczną przygotowała naucz. Pani Alicja Król.

 

Opr. A. Król

 

Od listopada do 4 grudnia 2012 r. w naszej szkole trwała akcja zbiórki datków pieniężnych oraz karmy dla zwierząt w schronisku w Orzechowcach koło Przemyśla. Organizatorami byli uczniowie klasy IV, którzy zgodnie z wyznaczonymi dyżurami odwiedzali wszystkie klasy i przeprowadzali zbiórkę. Został także przygotowany pomysłowy plakat, który przez cały czas trwania akcji był eksponowany w szkole na parterze.

Po zakończeniu zbiórki podliczono zebrane pieniążki, zapakowano zgromadzoną karmę, koce. Zebrano około 180 zł oraz 8 kg karmy, 2 kg ryżu, 2 koce i 2 piłki do zabawy. W sobotę, 15 grudnia, wychowawczyni B.Haszczyn  przekazała wszystko do schroniska.

Organizatorzy wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się i pomogli w ten sposób porzuconym zwierzętom.

Zredagowała B.Haszczyn

 

28 listopada odbyły się w naszej szkole Andrzejki.

24 listopada minęła 5 rocznica wizyty w naszej szkole profesora Franka Wilczka. Niedawno na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał on tytuł Doktora Honoris Causa tej uczelni. Obejrzyj film z tej uroczystości http://www.youtube.com/watch?v=BYMHsMU25Hc

Z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości wolnego państwa przez Polaków, w dniu 9  listopada 2012 r odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Wyrazem szacunku do przeszłości jest nasz śpiew i poezja. Wychowujemy kolejne pokolenia uczniów tak, aby szacunek do Ojczyzny zajął w ich  sercu należyte miejsce. Marszałek Józef Piłsudski (1867 – 1935) powiedział: „Kto nie szanuje przeszłości nie jest wart teraźniejszości”, więc idźmy przez życie z pieśnią na ustach i nie wstydźmy się siebie i swego kraju. Akademię przygotowały panie: Anna Majda -  poezja, Alicja Król - oprawa muzyczna.

Zredagowała: A. Król

 

 

26 października 10 uczniów wzięło udział w XX edycji ogólnopolskiego konkursu języka niemieckiego OXFORD.PLUS 2012. Wyniki uczniowie otrzymają wraz z upominkiem za uczestnictwo w grudniu. Uczniów przygotowała i konkurs przeprowadziła. B. Haszczyn.

Zredagowała: B. Haszczyn

 

17 października odbyła się w naszej szkole ceremonia pasowania uczniów klasy pierwszej. Po części artystycznej, w której pierwszaki udowodniły, że są już gotowe przyjąć na siebie wszystkie obowiązki ślubowali na sztandar szkoły być dobrym uczniem. Następnie aktu pasowania na ucznia dokonała dyr. szkoły Urszulę Broszko. Na pamiątkę tego wydarzenia posadzono pamiątkowe drzewko. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Imprezę przygotowała p. Barbara Chomka.

 Zredagował: P. Haszczyn

16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji wyboru Karol Wojtyły na papieża Jana Pawła II pod hasłem: „Jan Paweł II Nauczyciel Wszechczasów”. Na akademię złożyły się pieśni, wiersze i fragmenty filmu z podróży papieża. Przygotowano również dekorację o papieżu. Chór „Pelicano” wykonał następujące pieśni: Janie Pawle, Barka, Nitida Stella, Veni Kreator, Sosna (wiersz  śpiewany) ,Abba, Alleluja, Odszedłeś, Polskie  kwiaty, Abyś Ty nam Ojcze błogosławił. Wiersze recytowała kl. VI. Akademię przygotowali: Ks. Marcin Wilk oraz naucz. Alicja Król.

Zredagowała: Alicja Król

 

 

12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Chór szkolny pod dyrekcja p. Alicji Król przygotował okolicznościowy repertuar, na który składały się piosenki oraz występ zespołu Fletów Prosty. Uczniowie klasy VI pod, kierunkiem p. Anny Majdy, przedstawili humorystyczną scenkę okraszoną wierszami. Później były życzenia od Uczniów, od Dyrektor Szkoły p. Urszuli Broszko, Rady Rodziców oraz Sekcji Emerytów Gminy Krzywcza. Gościm honorowymi akademii byli nauczyciele emeryci, którzy pracowali w naszej szkole.

Zredagował: P.Haszczyn

  

  

  

  

12 października 2012 r. na stronie internetowej SZS ukazały się wyniki Wojewódzkich Zawodów Lekkoatletycznych. Karol Staszkiewicz w skoku w dal uzyskał wynik 4.20 i został sklasyfikowany na 16 miejscu, zaś Patrycja Krawczyk wynikiem 3,68 zajęła 41 miejsce. Nasi lekkoatleci zdobyli 5 punktów w Wojewódzkiej Klasyfikacji Sportowej Szkół. W roku ubiegłym nasza szkoła zajęła 453 miejsce na 746 sklasyfikowanych szkół w województwie podkarpackim.

 Zredagował: P. Haszczyn

2 października 2012 r. klasy IV – VI  uczestniczyły w wycieczce szkolnej w okolice Dubiecka. W programie było oprowadzanie po muzeum skamieniałości przez właściciela kolekcji i pasjonata. Spacer po parku wokół pałacu Ignacego Krasickiego Dubiecku. Następnie wkroczyliśmy na ścieżki rezerwatu Broduszurki, który bardzo zaciekawiła uczniów. Nagrodą za trud było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy byli zadowoleni z zajęć poza murami szkoły.   Wyjazd zorganizowała p. M.Jasińska. Dziećmi opiekowały się także wychowawczynie: A.Majda i B. Haszczyn.

Zredagowała B.Haszczyn

2 października w Rzeszowie na stadionie Resovii odbyły się Wojewódzkie Zawody Lekkoatletyczne. Bardzo dobry wynik w skoku w dal uzyskał Karol Staszkiewicz  - 4.20 m i tym samym został nowym rekordzistą szkoły w tej dyscyplinie. Patrycja Krawczyk również w skoku w dal uzyskała wynik 3.68 m. Miejsca uzyskane przez zawodników spoza pierwszej ósemki będą opublikowane na stronie internetowej Szkolnego Związku Sportowego za ok. dwa tygodnie. Uczniów przygotował i wyjechał na zawody P. Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

 

 

We wtorek, 25 września 2012r.  cała społeczność naszej szkoły zebrała się na pierwszym w tym roku szkolnym apelu. Podczas tego spotkania przedstawiony został skład nowego Samorządu Szkolnego. Oto skład naszego nowego zarządu:

przewodniczący – Patrycja Krawczyk
zastępca przew. – Konrad Kaszycki
sekretarz – Kamila Pawlik

Gratulujemy nowo wybranym i życzymy owocnej pracy. Ponadto na apelu pani dyrektor podziękowała za dotychczasowy udział  uczniów  w zawodach sportowych, pogratulowała tym, którzy zajęli miejsca na podium i życzyła dalszych sportowych sukcesów. Podziękowała również panu P. Haszczynowi za przygotowanie uczniów do zawodów oraz za opiekę w czasie ich trwania. Zachęciła ponadto do dalszego aktywnego udziału w  innych  konkursach organizowanych w szkole i poza nią. Na zakończenie apelu pani dyrektor przypomniała uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole i poza nią oraz o kulturalnym zachowaniu względem nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz  koleżanek i kolegów.

 

25 września ukazała się notatka na stronie internetowej http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/archives/P5.html o realizacji projektu Deutsch Wagen w naszej szkole.

24 września w Birczy odbyły się Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne. Bardzo dobrze spisali się nasi uczniowie, którzy startowali w skoku w dal. Patrycja Krawczyk zajęła I miejsce wynikiem 3.70 m, również I miejsce zajął Karol Staszkiewicz rezultatem 3,98 m. Uczniów przygotował i wyjechał na zawody P. Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

 

 

14 września dziewczęta z klasy VI brały udział w Turnieju Orlika o puchar premiera Donalda Tuska w Nienadowej dla rocznika 2000 - 1999. Do zawodów przystąpiły dwie drużyny Gimnazjum w Dubiecku i nasze dziewczęta, które przegrały mecz z Gimnazjum Dubiecko2 5:0 i  Gimnazjum Dubiecko1 3:1 zajmując III miejsce w turnieju. Gola dla naszej drużyny strzeliła Gabriela Hadam. Drużynę przygotował i prowadziła na turnieju P. Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

13 września chłopcy z klasy VI brali udział w Turnieju Orlika o puchar premiera Donalda Tuska w Nienadowej dla rocznika 2000 - 1999. Do zawodów przystąpiły drużyny z Gimnazjum w Birczy, Dubiecku [2 drużyny] i Krasiczynie oraz Szkoły Podstawowe w Dubiecku i Babicach. Nasi zawodnicy w grach grupowych przegrali z Gimnazjum w Dubiecku 2:0 oraz Gimnazjum w Krasiczynie 2:1. W meczu o piąte miejsce pokonali SP Dubiecko 1:0. Gole dla naszej drużyny strzelił Tomasz Bendkowski. Drużynę przygotował i prowadziła na turnieju P. Haszczyn.

Zredagował: P. Haszczyn

Dnia 10 września w SP w Babicach w ramach projektu Deutsch Wagen Tour odbyły się 3 zajęcia warsztatowe z języka niemieckiego dla trzech różnych grup uczniów. Odbyły się także warsztaty dla uczniów klas II i III, którzy nie uczą się w ogóle języka niemieckiego. Zajęcia metodami aktywnymi  prowadziła lektorka DWT z Krakowa Joanna Lay. Uczestnicy otrzymali drobne upominki : breloczki, plany lekcji, naklejki oraz cukierki i ciasteczko. Sprawozdanie z wizyty DTW w Babicach można  obejrzeć na stronie: http://www.deutsch-wagen-tour.pl/. Projekt realizowany jest przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, DAAD oraz innych partnerów. Głównym sponsorem projektu jest firma Volkswagen Poznań Sp. z o. o. Całość projektu na terenie szkoły pilotowała   B. Haszczyn.

Zredagowała: B. Haszczyn

  

10 września uczniowie klasy IV: Hadam Radosław, Kasprowicz Gracjan, Rosiwal Mateusz, Kapuśniak Adam, Krawiec Kacper, Lasz Dawid, Sikorski Emanuel, Pindaczek Karol, Prokopski Mikołaj brali udział w Turnieju Mini Piłki Nożnej w Nienadowej o puchar premiera Donalda Tuska. Nasi uczniowie rywalizowali w kategorii wiekowej klas IV, V. Grając z o rok starszymi zawodnikami przegrali z SP z  Birczy i Sufczyny w stosunku 8:0 oraz z SP Krzywcza 2:1 i zajęli czwarte miejsce. Honorowego gola dla naszej drużyny strzelił Radosław Hadam.

Zredagował: P. Haszczyn 

3 września uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Babicach pod przewodnictwem ks. Marcina Wilka rozpoczęła nowy rok szkolny 2012/2013. Następnie uczniowie  przeszli do sali gimnastycznej, gdzie p. dyrektor Urszula Broszko powitała zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie przedstawiła grono pedagogiczne i przypomniała o 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miłą niespodzianką uroczystości było przekazanie przez pp. Pawlików 6 kompletów podręczników dla Kl. VI, ufundowanych przez firmę INGLOT. Po spotkaniu z wychowawcami uczniowie mają już za sobą pierwszy dzień nowego roku szkolnego.

Zredagował: P. Haszczyn